BLOG 

Search

Çocukların Kodlama Öğrenirken Kazandığı 5 Yetkinlik

Updated: Nov 27, 2020

Yakın geçmişte kodlama birçok kişi tarafından bodrum katlarında bilgisayarlarla uğraşan meraklılar için tuhaf bir hobi olarak görülüyordu. Ancak geçtiğimiz 20 yılda kodlama bir hobi olmaktan çıkıp hayatımızın her alanına nüfuz eden bir etkinlik halini aldı. Dijital çağda temel bir yazın yeteneği olan kodlama sayesinde önceden yapmayı hayal dahi edemediğimiz pek çok şey artık parmaklarımızın altında hatta ürettiğimiz makineler bile kendi kendine öğrenebilecek yetkinliğe sahip durumda.


Değişimin öncüsü çocuklarımızın dijital devrimin tüketicileri değil üreticileri oldukları takdirde günümüz teknolojisi üzerinde söz sahibi olabileceklerine inanıyoruz.


Bu yolculuğa şimdiden başlamak için Hub21 Online Kodlama Programlarını buradan inceleyebilir ve deneme seansına kayıt olabilirsiniz.

İşte parlak zihinlerin kodlama öğrenmesi için 5 neden:


Erken Yaşta Problem Çözme Kabiliyeti Kazandırır

Çocuklar bilişimsel düşünerek büyük problemleri, daha küçük ve yönetilebilir sorunlar dizisi haline getirerek çözmeyi öğrenir. Bununla birlikte tüm projenin tamamlanmasını beklemek yerine her adımı test etme alışkanlığı kazanarak hatalarını daha erken fark etmeyi öğrenir. Bu bilgisayar ekranı dışında da kullanabilecekleri oldukça faydalı bir beceridir!Matematiksel Düşünmeyi Öğretir


Matematiksel düşünme, mevcut okul müfredatlarında öğrendiğimiz matematiksel formülleri uygulamaktan fazlasıyla farklıdır! Çocuklar alışılmışın dışına çıkarak gerçek hayatta karşılaştıkları problemleri çözmek için matematiği bir araç olarak kullanmayı öğrenirler. Bu sayede teorik ve pratik bilgileri arasında bağlantı kurar, matematik becerilerini geliştirir ve bilişsel gelişimlerine katkı sağlarlar.


Olaylar Arasında Neden-Sonuç Bağlantısı Kurmasını Sağlar


Kodlamada her durum benzersizdir bu sayede problem ve çözümlere yaklaşımımızın yanı sıra zihnimize de meydan okur. Problemleri olabilecek en ideal ve etkili şekilde çözmeyi öğrenen çocuklar olaylar arasında bağlantı kurarak tüm konulara analitik ve çözüm odaklı yaklaşırlar!


Yaratıcılıklarını Geliştirir


Yetişkinlerin aksine çocukların çoğu alışılmışın dışında düşünebilen genç ve yaratıcı zihinlere sahiptir. Sonsuz çözüm arayışı, onları yaratıcılıklarını üst düzeyde kullanmaya motive eder. Kodlama her zaman birden fazla doğru cevabın olduğunu öğreterek istenen çözüme ulaşmanın başka bir yolu olabileceği düşüncesini teşvik eder. Aynı zamanda dijital medyayı sadece tüketmek yerine yeni içerik üreterek dünya ile etkileşim kurma fırsatı yakalarlar!


Problemlerden Kaçmamayı ve Azimli Olmayı Öğretir


Çocuklar kodlarken problemlerle nasıl başa çıkacaklarını ve oluşabilecek hataları nasıl öngöreceklerini öğrenir. Doğru kodların nasıl yazılacağını bilmek bütün programın çökmesini önlemeye yardımcı olabilir. Dahası ortaya çıkardıkları program çocukları tatmin etmediği takdirde amaçlarına ulaşmak için ısrarcı olma eğilimi gösterirler. Çocuklar mücadele etmenin normal olduğunu kabul edip süreci sahiplendiklerinde daha başarılı olurlar!


Çocuklar için kod yazmayı öğrenmek olağanüstü bir çaba gerektiriyor gibi görünüyor değil mi? Hub21’da geleceğin öncüsü çocuklarımıza 21.yüzyılda sahip olabilecekleri en değerli beceri olan kodlamayı eğlenceli içeriklerle severek öğretiyoruz.


Çocuğunuz için Hub21 Online Kodlama Programı deneme seansı için buradan kayıt olabilirsiniz.

Hub21 Ekibi | Zeynep

Recent Posts

See All

Our Partners

HUB21

Kolektif House Maslak

Ahi Evran Caddesi, Maslak 42

34485 

Sarıyer, Istanbul

info@thehub21.com

Whatsapp Number: +90 537 245 80 43

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Do you have any questions?

Photography by Ali Aktar

© 2019 by HUB21